Poistenie auta vyjde drahšie, ak ho nemáte

Poistenie auta nepodceňujteKto ešte nepočul o jednom z najzákladnejších zabezpečení vôbec, je buď príliš mladý, pretože sa o to zaujímať nemusel alebo do reálneho života vstúpil len teraz. Témou tohto príspevku bude poistenie auta, ktoré vo veľmi značnej miere ochraňuje vaše financie. V akom zmysle, si povieme nižšie. Neskúsení mladíci však nie sú jediná kategória, ktorá by teoreticky mohla toto zabezpečenie zanedbať. Často sa k ním pridávajú aj takí, ktorí chcú na maximum ušetriť a pritom dúfajú, že sa im nič nestane prípadne že ich policajná hliadka nechytí. Keď sa vám zmienime o sankciách, asi vás takéto riskovanie prejde. Snáď najosožnejšou časťou nášho príspevku je poradenie návštevy webu www.uzavripzp.sk, kde je vám dostupná najlacnejšie poistenie auta.

Pokuty sem, pokuty tam

Policajné hliadky už zhovievavosť voči vodičom nerešpektujúcich tento zákon prešla. Pomerne dlho potom, ako sa z nepovinného zabezpečenia stalo povinné, boli ústretoví. Dnes už však o tejto povinnosti počuť z každého rohu. Preto si každý, kto nemá platné poistenie auta, pekne zaplatí. Pokojne takáto jednorazová záležitosť môže presiahnuť aj niekoľkonásobok sumy tohto ročného zabezpečenia. Aby sme vás o tom presvedčili, zmieňme si konkrétne čísla.

Dôležitou súčasťou každého vozidla je zelená karta, ktorá dokazuje, že vaše poistenie auta je stále platné. Ak sa ňou nemôžete preukázať, prípadne sa preukážete neplatnou kartou, policajti vám môžu navaliť aj 300-eurovú pokutu. Týmto sa však incident nemusí skončiť. Inou pokuty chtivou inštitúciou je aj Obvodný úrad. Ten vám môže aj do 2 rokov od udalosti odoslať výzvu na zaplatenie 3 330 eurovej pokuty. Takže ak ste si vydýchli, že vás v danú chvíľu nik nechytil, pravdepodobne to bolo predčasné. Pochopiteľne, výzva z danej inštitúcie kvôli neplatnému poisteniu prichádza na podnet. Takže ak ste sa nijak okato na ceste neprevinili a nikto vás neudal, dôvod by tu byť nemal. Aj keď nikdy nehovor nikdy…

Slovenské cesty nie sú jediné, ktoré si poistenie auta stanovili ako základ zabezpečenia pre každé vozidlo. Na svete je mnoho štátov, ktoré má rovnaký zákon. Preto, ak sa plánujete vybrať do zahraničia, vždy si overte, či spĺňate všetky nariadenia. Platí aj na cesty do zahraničia. Ale pozor, neplatí na celom svete. Jej platnosť si môžete overiť buď online alebo priamo na nej. Z toho vyplýva, že aj v zahraničí vás môžu policajti za neplatné poistenie pokutovať, a to, ak sa nepreukážete platnou zelenou kartou. Sumy sú však oveľa vyššie. Môžu predstavovať až tisíce eur, niekde vám dokonca môžu zabaviť celé vozidlo.

Prečo sú pokuty také vysoké?

Pokuty za nerešpektovanie poistenie auta sú také vysoké hlavne preto, že ich stanovuje zákon a že sa na ich dôležitosť prízvukuje už veľmi dlhú dobu. Ďalším dôvodom je to, že jej nerešpektovaním ohrozujete bezpečnosť vás a tých okolo vás. Samozrejme, nie bezpečnosť v pravom slova zmysle, pretože to, či toto zabezpečenie máte alebo nie, neovplyvní či vy alebo niekto iný spôsobí nehodu. V tomto zmysle je bezpečnosť myslená tak, že v prípade vzniku nehodovej udalosti by všetci poškodení mohli byť riadne preplatení. Poďme si toto tvrdenie vysvetliť.

Je to produkt alebo služba, vďaka ktorému si poisťujete zodpovednosť za spôsobenú škodu. Tým, že sa k činu priznáte a máte ju riadne uzatvorenú, poisťovňa za vás preplatí spôsobené škody. A že vôbec nejde o nízke čiastky dokazuje aj poistné plnenie, ktoré im stanovuje štát. V minimálnej miere musí byť každá poisťovňa schopná vyplatiť do 5 miliónov eur ujmu na zdraví a do 1 milióna eur ujmy na majetku. Škody však museli byť zapríčinené prevádzkou poisteného vozidla a neúmyselne. Poisťovňa z PZP prepláca len tie škody, ktoré vinník spôsobil iným, teda nie sebe alebo svojmu vozidlu.

Ešte by sme chceli poukázať na fakt, že ak by ste škody spôsobili bez tohto zabezpečenia, všetko musíte hradiť sami, bez nároku na finančnú podporu.

Najlepšie ceny poistenia auta online

Nákupný košík na klávesniciPokiaľ patríte k tým, čo sa tomuto zabezpečeniu vyhýbajú kvôli cene, mali by ste tento dôvod prehodnotiť už len kvôli vyššie zmieneným sankciám za jeho nerešpektovanie. Veľmi príjemnou správou pre každého spotrebiteľa však môže byť to, že najlepšie, najlacnejšie a najvýhodnejšie poistenie auta je dostupné online. Stačí ak si otvoríte akúkoľvek stránku s porovnaním, kde vypíšete základné technické údaje poisťovaného vozidla a niektoré aj o jeho majiteľovi. Odporúčame stránku, ktorú sme umiestnili do názvu vyznačeného v úvode. Po jednom kliknutí naňho, budete na stránku presmerovaný.

Tým, že si zákonnú poistku vypočítate pomocou porovnania online nemáte čo stratiť, ba naopak, len získať. V prvom rade získate hodiny času, keďže sa vám zobrazia ponuky od viacerých poskytovateľov. Keby ste ich všetkých mali pochodiť osobne, skutočne by ste do toho museli investovať až hodiny času. V druhom rade, snáď aj v tom podstatnejšom, vám porovnanie online zobrazí tú najlacnejšie, najlepšie a najvýhodnejšie PZP na trhu. Ponuky budete mať zobrazené s presnou cenou, takže jedine takto uvidíte, že jednotlivé produkty sa môžu líšiť až v stovkách eur.

Porovnanie online teda ušetrilo váš čas aj peniaze. Okrem toho je nezáväzné a bezplatné. Takže, na zisťovanie vašich ponúk už nebudete chcieť použiť nič iné. Či už hľadáte ponuky od:

  • Allianz,
  • Axa,
  • Generali,
  • Kooperativa,
  • Komunálna poisťovňa atď.

všetko výhodné v porovnaní nájdete. Priamo v ňom si aj o niektorú ponuku môžete požiadať a to tak, že si na ňu kliknete. Následne doplníte niektoré osobné údaje o vás a na mail dostanete, okrem iných dokumentov, aj zelenú kartu. Tú si vytlačte a noste vo vozidle, kým vám poisťovňa nezašle originál doklady potvrdzujúce aktuálnosť poistenia, a to po zaevidovaní platby poistného.

Poisťujte všetko, čo má technický preukaz

Užitočnou radou pre každého, kto sa chce vyhnúť pokutovaniu je aj to, že sa nepoisťujú len autá osobného využitia. Je povinné aj pre iné vozidlá:

  • dvojkolesové,
  • štvorkolesové,
  • motorové aj nemotorové,
  • veľké aj malé,
  • cestné aj mimocestné atď.

Pre konkrétnejšiu radu uvedieme, že ju povinná pre všetky vozidlá, ktoré potrebujú technický preukaz a ktoré by svojou prevádzkou mohli spôsobiť poškodenie zdravotného alebo materiálneho rázu. To platí napr. aj pre vysokozdvižný vozík.

Ak vám poistenie auta stále vŕta v hlave a vy by ste sa možno o ňom chceli dozvedieť aj niečo viac, nasmerujeme vás aj na iný článok.

Leave a Comment.